22. The price of 12 kg of sugar is ...
Question
Fullscreen

22. The price of 12 kg of sugar is ea to that of 6 kg of rice. The price 10 kg of sugar and 8 kg of rice 1040. Find the price 1 kg of sugar RRB NTPC (Phase I) 2016 (1) 80 (2) 70 (3) 60 (4) 40

11th - 12th Class
Maths
Solution
228
Rating
4.0 (1 ratings)
Fullscreen
( s rightarrow ) price of sugar per ( k g ) ( R rightarrow ) price of sice per kg [ begin{array}{c} 12 S=6 R frac{R=2 S}{10} 10 S+8 R=1040 10 S+8(2 S)=1040 10 S+16 S=1040 26 S=1040 1 S=740 end{array} ]
Quick and Stepwise Solutions Just click and Send Download App OVER 20 LAKH QUESTIONS ANSWERED Download App for Free